Image
نظرسنجی
انتظار ارائه چه محصولاتی را از ما داريد؟
  
قالب ظاهری سایت ( اینترفیس ) چگونه است ؟
  
حاضرین در سایت
62 میهمان حاضرند
نکته ها

ارکیده آبی

خانواده گل ارکیده، یکی از متنوع‌ترین خانواده‌های گیاهی است. تا بیش از 20هزار گونه‌ی طبیعی از این گیاه شناسایی شده و انواع مصنوعی که با روشهای ژنتیک ساخته‌شده‌اند هم بسیار زیادند. (بیش از هزار واریته)  بعضی از این گونه‌های مصنوعی به هدف استفاده "شاخه بریده" تهیه شده‌اند و در چند گونه تا 2ماه می‌توان این گلها را در منزل نگهداری کرد!

ارکیده‌ها (که گاهی از روی تنوع به آنها "خانواده‌ی رویایی گفته می‌شود) معمولاً گرمسیری هستند ولی گونه‌های زیادی هم برای مناطق دیگر (حتی قطب) هم شناسایی شده و در اروپا بیش از 200 گونه‌ی رسمی وجود دارد.Image

 

نهال انگور چاپ ارسال به دوست
تولیدی موسسه پرورش و تولید نهال شرکت فلات در سنین و گونه های مختلف ( بی دانه ، قرمز ، عسگری و... ).تولید شده در نهالستان مومنی(شرکت فلات ایران) تحت نظارت مهندسین و کارشناسان وزارت کشاورزی با بیش از 70 سال سابقه تولید نهال... بزرگترین تولید کننده نهال و منتخب بهترین تولید کننده در چندین سال ...
 

درخت انگور با نام علمی Vitis vinifera از خانواده انگورسانان Vitaceae است. در این خانواده حدود 11 جنس و بیش از 600 گونه وجود دارد. مهم‌ترین جنس این خانواده جنس انگور است. این گیاه حالت بوته‌ای و رونده دارد و دارای پیچک در مقابل بعضی از برگها می‌باشد.

میوه انگور به نوع دانه دار و بی دانه تقسیم می‌شود. هر یک از این دو نوع در رنگ های قرمز وسیاه و زرد و تقریباً سبز دیده می‌شوند. این میوه در مناطقی که حداکثر دمای ان بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد و حداقل ان کمتر از ۱۵ درجه زیر صفر نباشد بهتر رشد می‌کند.

 

طریقه کاشت و برداشت انگور

برای کاشت بوته مو ابتدا قلمه هائی از آن را در فصل بهار، قبل از جوانه زدن در جائی به‌عنوان مخزن می‌کارند در بهار آینده که دارای ریشه شد از مخزن با احتیاط در می‌آورند و آن را در گودال های آماده شده به ردیف می‌کارند. پس از کاشت آن را آب می‌دهند. بوته جدید با گرم شدن هوا باید هر ۵ روز یا هر هفته آب داده شود. این بوته بعد از چهار سال بار می‌آورد و در ده سالگی بار آن کامل خواهد شد. یک بوته کامل می تواند بیش از دویست کیلو انگور بدهد. بوته مو را بعد از چهار ساله شدن هرس می‌کنند، یعنی شاخه های فرعی و دراز یا شاخه های ضعیف آن را می‌برند تا هم فرصت رشد به شاخه های قوی تر داده باشند و هم مقدار بار آن را تحت کنترل درآورند وکیفیت بار آن را بالا ببرند. بوته مو را می توان روی زمین یا در حال تکیه بر چیزی بالا تر از خاک و زمین قرار داد. محل کشت موهایی که روی زمین قرار گرفته است را با بیل شخم می‌زنند تا علفهای موجود که در فصل بهار می‌روید از بین برده شود. زیرا این علفها می‌توانند به بوته مو و بار آن آسیب وارد کنند. بعلاوه باشخم کردن زیر مو نفوذ آب برای رسیدن به ریشه راحت تر انجام می‌پذیرد نوع بی دانه وکشمشی انگور از نظر شیرینی بهترین نوع است. البته انواع دانه دار بخاطر درشتی آنها از شکل بسیار زیبایی برخوردار هستند.

استان قزوین و آذربایجان غربی ،از استان‌های انگور پرور و شهرستان ملكان، از بزرگ‌ترین شهرهاي توليد كننده انگور ایران است. شهر هرات افغانستان بزرگترین تولید کننده انگور در جهان است که که بنا به روایاتی 72 نوع انگور در این شهر وجود دارد. همه ساله صد ها تن انگور از این شهر به بسیاری از کشورهای جهان صادر می شود.

انواع انگور

بنابر کتاب رستم‌التواریخ ، نام‌ انواع انگور در ایران در زمان کریم‌خان زند عبارت اند از: [۱]: شاهانی، یاقوتی، خلیلی، عسکری، ریش‌بابا، انگور کشمش، فخری، انگور شصت عروسان سیاه، الغی سیاه، مثقالی، رازقی، شیرازی، نباتی، مادربچه.